82
95 , 82 punkty

Jerzy Brzęczek ma za sobą cztery mecze za sterami reprezentacji Polski. Trzy z tych spotkań były meczami o punkty w grupie Ligi Narodów, z kolei jeden z nich był meczem towarzyskim. Wyniki nie powalają, nadal brakuje nam zwycięstw, a w kadrze pojawiają się pierwsze konflikty. Czy związek Brzęczek – reprezentacja Polski to związek odgórnie skazany na rozpad?

Wyniki nie zadowalają

Pierwszy mecz nowego selekcjonera, który odbył się miesiąc temu w Bolonii był inauguracją naszej gry w Lidze Narodów. Wówczas byliśmy bardzo blisko wygrania z pogrążonymi w kryzysie Włochami. Remis 1:1 był dobrym prognostykiem. Później pojawił się pierwszy powód do niepokoju. Drugi z rzędu remis 1:1, ale wyrwany w końcówce, po bardzo słabej grze.

Teraz jesteśmy po dwóch kolejnych meczach w Lidze Narodów. A właściwie po dwóch drastycznych porażkach. 2:3 z Portugalią i 0:1 z Włochami dają ogromne powody do niepokojenia się przyszłością. Wyniki mogą sugerować, że jednak tanio skóry nie sprzedaliśmy, że walczyliśmy, że może przygrywaliśmy przez jakiegoś koszmarnego pecha. Nic bardziej mylnego. Włosi w rewanżu zmiażdżyli nas statystycznie. 32 do 68 proc. posiadania piłki, 5 do 13 strzałów (Włosi mieli dwie poprzeczki)… to musi niepokoić.

Szukanie taktyki

Jerzy Brzęczek za główny cel obrał sobie odnalezienie właściwej taktyki i właściwego systemu dla naszej drużyny. Aktualnie niestety wygląda jak dziecko we mgle. Miesza, rotuje, szuka odpowiednich wykonawców, nie może się zdecydować kim zagrać, ufa ludziom, na których polegał (jedynie) w Ekstraklasie, co się zupełnie nie sprawdza.

W ostatnich dwóch meczach najłatwiej było zobaczyć zagubienie Brzęczka. Do spotkania z Portugalią podeszliśmy systemem 4-3-1-2 z Rafałem Kurzawą… właściwie nie wiadomo czy grał on na lewej stronie czy w środku pola. Na grafikach przedmeczowych wyglądało to na klasyczne 4-4-2 z Zielińskim i właśnie graczem Amiens na bokach, jednak w trakcie meczu Zieliński grał nieco bardziej w środku. W 60. minucie przeszliśmy na wspomniane 4-4-2 zmieniając Kurzawę i Klicha na Błaszczykowskiego i Grosickiego. Gra się nieco ożywiła, ba, nawet Kuba strzelił gola, jednak to za mało.

Podobnie było w spotkaniu z Włochami. Na początku właściwie było to ustawienie 4-3-1-2, jednak środek nasi środkowi pomocnicy w porównaniu do włoskim wirtuozów – nie istnieli. Ich właściwie nie było. Karol Linetty – bojaźliwy (jak zawsze), Damian Szymański? Starał się, nie ma co ukryć. Jacek Góralski? zadziorny, ale niedokładny. Jedyny Piotrek Zieliński przed nimi potrafił podać zazwyczaj celnie i starał się brać ciężar na siebie, ale i jemu to nie zawsze wychodziło.

Błędne decyzje

To była chyba największa „beka” jeśli chodzi o mecz z Włochami. Mamy 85 minutę, jest remis 0:0, potrzebujemy gola, żeby w końcu wygrać coś w Lidze Narodów, a na ławce jest świetnie dysponowany Krzysztof Piątek. Co robi Jerzy Brzęczek? Wpuszcza Artura Jędrzejczyka, który w 91. minucie gubi krycie i tracimy bramkę. Pomińmy fakt, że „Jędza” zmienił Arkadiusza Recę, który zgłosił skurcze, mimo, że w klubie regularnie grzeje ławę, a ostatni mecz reprezentacji oglądał z trybun.

Trzeba się też w końcu odciąć od pewnych piłkarzy. Skoro Brzęczek dał szansę Szymańskiemu z Wisły Płock (i to od pierwszej minuty) czy Jackowi Góralskiemu z Ludogorca Razgrad (gdzie notorycznie wchodzi na ostatnie minuty), to czemu nie wpuścił dwójki skrzydłowych w postaci Przemysława Frankowskiego i Damiana Kądziora, którzy grają regularnie w klubach? Podobnie jak sytuacja z Recą. Skoro chłopak nie czuł się w stu proc. gotowy do gry, to dlaczego nie zgłosił selekcjonerowi przed meczem? Albo może sam Brzęczek nie chciał tego słuchać.

Porównania z Nawałką

Wiele osób porównuje Brzęczka z Nawałką. Nie chodzi już o szukanie stricte podobieństw między dwoma panami (chociaż i te powoli zaczynają się ujawniać), ale bardziej o porównanie startu w kadrze. Nawałka także przegrywał swoje pierwsze spotkania, jednak trzeba pamiętać jedno – on przejmował kadrę w kryzysie. Przejmował ją, gdy była w totalnym dołku po tym, co zrobili z nią Smuda i Fornalik.

Z kolei Brzęczek dostał drużynę, która potrzebuje kilka zmian kosmetycznych, dodania pewnych aspektów oraz ewentualnego własnego pomysłu, własnej koncepcji. Póki co wydaje się, że Brzęczek radzi sobie z kadrą gorzej niż jego poprzednik.