105
113 , 105

Dzień dobry! Za nami pełen piłkarskich emocji czwartek. Oto prezentacja najważniejszych i najciekawszych informacji futbolowych, które miały miejsce dnia poprzedniego.

Lech Poznań i Jagiellonia Białystok w III rundzie el. do Ligi Europy

Ogromne brawa należą się obu zespołom, które przełamały złą europejską passę. Oba kluby meldują się w III rundzie el. do Ligi Europy. Lech Poznań dokonał tego, pokonując w dwumeczu Szachtior Soligorsk. W pierwszym meczu wyjazdowym lechici zremisowali 1:1 z Białorusinami. Rewanż odbył się w czwartek w Poznaniu. Polacy objęli prowadzenie już w 15. minucie po bramce Christiana Gytkjaera. Cała pierwsza połowa meczu bezapelacyjnie należała do poznaniaków. Było widać różnicę klas obu zespołów. Mimo wielu sytuacji, wynik do przerwy się nie zmienił. Druga część gry również należała do Kolejorza. Białorusini nie mieli za dużo do powiedzenia, sami bowiem gubili się w swoich atakach. Najgroźniejszą bronią drużyny z Soligorska wydawały się stałe fragmenty gry, jednak czujna defensywa Lecha nie pozwoliła na wpakowanie piłki do bramki. Niestety, w II połowie szczęście uśmiechnęło się do obcokrajowców. Wykorzystali oni zamieszanie w polu karnym Lecha, strzelając wyrównującą bramkę. Jej sprawcą został Dzyanis Laptsew, który pchnął piłkę między słupki piętką. Regulaminowy czas gry się skończył, a wynik się nie zmienił. Choć wprowadzony wcześniej na boisko Amaral miał dwie bardzo dobre sytuacje. Pierwszą po wybiciu Jasmina Buricia, kiedy to nowy nabytek Kolejorza przyjął piłkę i znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali. Górą w tym starciu, jak i w jednej z ostatnich akcji meczu, był Klimovich. Sędzia zatem zadecydował o dogrywce. W niej Lech Poznań udokumentował swoją przewagę nad rywalem. Już w 94. minucie Gytkjaer strzelił gola na 2:1. Asystę zaliczył Amaral. Po zmianie połów Duńczyk wpisał się na listę strzelców po raz trzeci. Znów po dograniu Amarala. Wynik do końca spotkania się już nie zmienił. Zmieniła się za to liczba graczy na boisku. W ostatnich 5 minutach spotkania mierzyło się ze sobą 11 zawodników Lecha z… 8 piłkarzami Szachtiora. Wszystko to przez faule Białorusinów oraz ich niesportowe zachowanie. Lech Poznań ograł Soligorsk 3:1 i to Polacy zameldowali się w III rundzie eliminacji do Ligi Europy.

Ogromne brawa należą się również Jagiellonii Białystok. To ona trafiła teoretycznie na najtrudniejszego rywala w porównaniu do przeciwników innych polskich zespołów, biorących udział w tegorocznych eliminacjach do europejskich pucharów. Białostocczanie musieli mierzyć się w dwumeczu z klubem, będącym w czołówce portugalskiej ekstraklasy. W pierwszym spotkaniu w Białymstoku Jagiellonia nieoczekiwanie ograła Portugalczyków 1:0. Wynik korzystny, ale nie dający dużego komfortu. W końcu rewanż miał się odbyć na Półwyspie Iberyjskim. Początek czwartkowego rewanżowego spotkania nie należał do najlepszych w wykonaniu drużyny z Vila do Conde. Już w 6. minucie Jagiellonia objęła prowadzenie za sprawą Sheridana. Niestety, gospodarze w I połowie odpowiedzieli dwa razy na gola białostocczan. W 28. minucie doprowadzili do remisu, a w doliczonym czasie gry, tuż przed przerwą, strzelili tzw. ,,gola do szatni”. Po 45 minutach gry było 2:1 dla Rio. Po zmianie stron mało kto mógł wierzyć w awans polskiego zespołu. Jednak w 56. minucie humory kibicom z Białegostoku poprawił Taras Romanczuk. W tym momencie było 2:2. Jednak emocjom nie stało się zadość. Zaledwie 7 minut później gola na 3:2 dla Rio Ave strzelił Gelson. Mało brakowało, by to Portugalczycy cieszyli się z awansu. W końcu gol na 4:2 dawałby awans drużynie z Półwyspu Iberyjskiego. Na szczęście, przez dziesięć minut nie udało się Rio Ave pokonać Kelemena. A w 72. minucie gola na 3:3 trafił Martin Pospisil. Gdyby ktoś pomyślał, że na tym koniec pokazu snajperskiego, grubo by się pomylił. W 79. minucie meczu wynik na 4:3 podwyższył Taras Romanczuk. 5 minut później odpowiedział na tego gola Damien Furtado. Wynik 4:4 już się nie zmienił i to Jagiellonia szczęśliwie awansowała do III rundy el. do Ligi Europy.

Kamil Grosicki może odejść z Hull City

Mateusz Borek poinformował na Twitterze, że Kamil Grosicki jest bliski odejścia z angielskiego klubu. Potwierdzeniem tej tezy może być fakt, że władze klubu, bez konsultacji z Polakiem, oddały jego numer w ręce innego piłkarza Hull City. Dodatkowo Grosicki udał się po mundialu na dłuższy urlop i, mimo planowanego powrotu w poniedziałek, w Hull zjawił się we wtorek. Ekspert Polsatu Sport twierdzi, że niebawem Kamil może się przeprowadzić. Zainteresowanie pomocnikiem wykazują bowiem kluby z Anglii, Kataru i Włoch. Również były klub Grosickiego, Stade Rennaiss, byłby skłonny pozyskać Polaka.

Luka Modrić nie odejdzie z Realu

Niedawno mówiło się, że Luką Modriciem zainteresowany jest Inter Mediolan. Podobno piłkarz z klubem był już po słowie. Jednak szybko na te doniesienia zareagował Florentino Perez. Prezes Realu Madryt oświadczył, że jego chorwacka gwiazda może opuścić Santiado Bernabeu pod warunkiem, że zainteresowany pracodawca zapłaci Hiszpanom 750 milionów euro. Tym samym prezydent madryckiego klubu dał do zrozumienia, że Modrić nie jest na sprzedaż.

Szymon Marciniak poprowadzi mecz o Superpuchar Europy

Szymon Marciniak dalej obdarzany jest zaufaniem ze strony UEFA. Niedawno prowadził mecze na mundialu, jednak skończył pracę w Rosji już po fazie grupowej. To najprawdopodobniej efekt błędów, które popełnił polski arbiter, m.in. w starciu Niemiec ze Szwecją. Zwierzchnicy Marciniaka dalej wierzą jednak w jego umiejętności. Dowodem na to jest fakt, że Polak został desygnowany na arbitra głównego spotkania pomiędzy Realem Madryt a Atletico. Pojedynek o Superpuchar Europy odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 21:00 w Tallinnie, w Estonii.